معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی بر استاندارد بودن وضعیت ایمنی جاده‌های استان تأکید کرد.
کد خبر: ۱۱۶۰۳۸۵
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۱ 26 March 2024

به گزارش تابناک خراسان جنوبی، علیرضا عباس زاده امروز سه شنبه ۷ فروردین در اولین جلسه کمیسیون ایمنی راه‌های استان در سال جدید، خاطرنشان کرد: در جلسه ستاد راهبری تصادفات مطرح شد خراسان جنوبی رتبه برتر کشوری را به لحاظ عملکرد مدیریت تصادفات داشته که نشانگر توجه لازم به ایمنی راه هاست و در مقایسه با دیگر استان‌ها خوب بوده است.

وی با بیان اینکه عملکرد شاخص و آمادگی‌های ویژه باید به خوبی برای مردم بیان شود، تصریح کرد: با توجه به طول راه‌های خراسان جنوبی، حفظ و نگهداری آن‌ها کار بسیار سخت و پرهزینه‌ای است، اما با وجود همه محدودیت‌ها و کمبودها، خدمات مورد نظر به خوبی ارائه می‌شود.

معاون استاندار با تأکید بر اینکه استاندارد‌های بهره برداری از محور‌های مواصلاتی استان به خوبی رعایت شده، متذکر شد: بی توجهی به نقاط پرحادثه وجود ندارد لذا هر اقدامی لازم باشد برای آشکارسازی یا رفع موانع در نقاط حادثه خیز انجام می‌شود.

عباس زاده با بیان اینکه آمار‌های تصادفات فوتی در سطح کشور قابل توجه است و انسان، خودرو و جاده می‌توانند از جمله عوامل دخیل در تصادف باشند، گفت: در سال‌های اخیر باند‌های دوم استان افزایش یافته و ۲۷۰ کیلومتر باند دوم در ۲ سال گذشته به بهره برداری رسیده است که ایمنی جاده‌ها را افزایش می‌دهد.

به گفته وی، دوبانده سازی احتمال تصادف رخ به رخ را کم می‌کند، اما احتمال تصادف با سرعت غیر مجاز را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه طول راه‌های استان ۱۷ هزار کیلومتر است، خاطرنشان کرد: امکان اینکه در همه این راه‌ها دوربین نصب کنیم یا نیرو مستقر شود، مقدور نیست لذا رانندگان باید در رعایت سرعت مطمئنه دقت داشته باشند.

معاون استاندار تصریح کرد: سال گذشته در سه فقره تصادف ۱۲ فوتی داشتیم لذا باید در کنار ایمنی جاده‌ها، فرهنگ ترافیک مورد توجه قرار گیرد و از همه ظرفیت‌ها در این زمینه کمک بگیریم تا تردد در جاده‌های استان ایمن‌تر شود.

به گفته وی، عامل انسانی از جمله خستگی و خواب آلودگی بیشترین تأثیر را در تصادفات دارد لذا مدیریت رفتار ترافیکی ضروری است.

عباس زاده ادامه داد: آمار تلفات جاده‌ای در کشور خوشایند نیست و با استاندارد‌ها همخوانی ندارد لذا باید فرهنگ سازی را جدی بگیریم و رسانه‌ها در این زمینه مسئولیت دارند.

معاون استاندار گفت: معضل اصلی مخاطرات جاده‌ای در تمام کشور عامل انسانی است، چون بخش عمده‌ای از نواقص جاده‌ای جبران شده و اگر نقطه‌ای پر حادثه‌ای وجود دارد، اقدامات کنترلی لازم صورت می‌گیرد.

عباس زاده با بیان اینکه امسال باید تلاش کنیم با هم افزایی نصب دوربین‌های کنترل سرعت درون شهری را به سرانجام برسانیم، چون در کاهش تصادفات اثرگذار است، اظهار کرد: پویش‌های اجرا شده از جمله «بهرفت» و «چشم به راهیم» نیز خدمتی مضاعف از سوی دستگاه‌های خدمات رسان و امدادی است که امیدواریم منجر به کاهش فوتی‌ها و مجروحان حوادث جاده‌ای شود.

به گفته وی، حضور نیرو‌ها در سطح جاده‌ها باید تقویت شوند و با توجه به کویری و طولانی بودن راه‌های استان فعالیت سیاه چادر‌ها برای استراحت موقت رانندگان همچنان مورد تأکید است.

وی تأکید کرد: با توجه به فرارسیدن موج دوم سفر‌های نوروزی، شب‌های قدر و تعطیلات عید فطر اولویت اول استان در شرایط فعلی، حفظ ایمنی جاده هاست و باید تلاش کنیم روند خوب روز‌های گذشته در موج دوم سفر‌های نوروزی هم تداوم داشته باشد.

برچسب ها: خراسان جنوبی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار